Anna Paulines rejse

Gæstespil

Året er 1827 på St. Croix. Anna Pauline er 5 år, datter af en vestindisk slavinde og en dansk udstationeret far. Hun har netop modtaget sit frihedsbrev og skal ud på sit livs rejse til Danmark.

Anna Pauline Hansen er stammoder til skuespiller Sofie Walbom. Sofie vil igennem en fortælling følge sin tiptipoldemors rejse gennem livet som farvet i 1800-tallets Danmark og reflektere over de valg og tanker, som Anna Pauline hele sit liv stod overfor. En glidende overgang mellem fortiden og nutiden for at prøve at forstå, hvordan vores slægt påvirker, hvem vi er, og hvordan slaveriet har sat sit præg på Danmarks historie.

Anna Pauline Hansens liv var ikke et typisk slaveliv. Det var bestemt ikke atypisk, at der blev født børn mellem slaver og de udrejsende danske mænd i denne tid, men at hendes far Frederik Ferdinand Hansen valgte at tage sine to mulatbørn med til Danmark var hverken velset eller almindeligt.

I år 2017 er det 100 år siden Danmark solgte de Vestindiske øer til USA. Men hvordan har det været at bo og vokse op i Danmark under kolonitiden som tidligere slave? Og bærer vores samfund stadig præg af vores fortid med slavehandlen i dag?

”På trods af at min hudfarve er hvid i dag, ligger min fortid stadig i mine årer. Jeg håber på, at fortællingen om min egen slægtshistorie, vil være en vej til at åbne op for en større refleksion over de problematikker disse menneskeskæbner har måtte stå overfor – mødet med konstant at være konfronteret med at være ‘den fremmede’. En problematik, jeg synes, stadig gør sig gældende og stadig fylder vores hverdag i dag.” – Sofie Walbom

Anna Paulines Rejse er fiktion, men baseret på faktiske begivenheder, hendes egen dagbog og familieoverleveringer.

Læs mere